Jaterní očistná kůra

Jaterní čistící kůra

Jaterní očistu je vhodné opakovat v prvním roce 4 – 7x, potom 4x, ve třetí 2x a každý rok alespoň 1x.

Ingredience
  • Epsomská sůl, síran hořečnatý (magnesium sulfuricum) MgSO4, nebo jednoduše pouze „hořká sůl“ (namíchají to v každé lékárně)
  • Olivový olej, 200ml
  • Čerstvá šťáva z růžového grapefruitu, 1 velký či 2 malé, 200ml
  • Plastové brčko

Pro jaterní kuru zvolte nejlépe sobotu, abyste v neděli mohli odpočívat. Den před touto kúrou přerušte ledvinovou, pokud ji právě aplikujete.

 

1. den (čtvrtek)

Nejezte tučná jídla, pouze vařené cereálie, ovoce, chléb a med, žádné máslo ani mléko. Brambory a zeleninu vařte pouze ve vodě. Vytvoří se tak větší tlak v játrech, jehož působením dojde k vytlačení více žlučových kamenů.

 

2. den (pátek)

Do 14.00 pijte pouze jablečnou šťávu v jakémkoli množství, alespoň však 1 litr, nejlépe z čerstvých jablek. Mezi 14:00 a 18:00 nic nejezte ani nepijte. Pokud toto pravidlo porušíte, budete se cítit špatně. Připravte si hořkou sůl. Rozmíchejte 4 lžíce v 0,6 l vody. Jedna dávka činí 1,5 dcl. Roztok uchovejte v lednici.

V 18:00 vypijte první hrnek hořské soli, 150 ml. Sůl můžete zapít několika doušky čisté vody. Vyndejte z lednice olivový olej a grapefruit, aby se zahřály.

Mezi 18:00 a 20:00 nic nejezte ani nepijte.

Ve 20:00 vypijte další hrnek soli. Od dvou hodin jste nejedli, ale přesto nebudete cítit hlad. Časové rozložení kúry je velmi důležité, uvedené časy byste měli dodržovat s odchylkou max. 10 min. Mezi 20:00 a 21:45 nic nejezte ani nepijte.

Ve 21:45 nalijte do uzavíratelné půllitrové nádoby 200 ml olivového oleje. Do jiného hrnku vymačkejte grapefruit a vidličkou odstraňte dužinu. Měli byste získat min. 200 ml šťávy. Šťávu přilijte do olivového oleje. Uzavřete nádobu a pořádně jí zatřepejte. Můžete také nejdřív vypít olivový olej a pro zlepšení chuti ho zapít grapefruitovou šťávou. Nyní navštivte toaletu (jednou nebo víckrát, i kdyby jste se měli zpozdit na dávku ve 22:00). Dbejte však na to, abyste se nezpozdili víc než 15 min. Dále si připravte elektrickou dečku nebo termoláhev s horkou vodou.

Ve 22:00 vypijte připravený nápoj z olivového oleje a grapefruitové šťávy. Zkuste pít přes široké brčko, usnadní vám to polykání. Při pití pokud možno stůjte. Dávku vypijte do 5 minut. Ihned si jděte lehnout. Pokud si nelehnete, mohli byste narušit celou čistící kúru. Čím dříve si lehnete, tím více kaménků opustí vaše tělo. Lehněte si na záda s hlavou mírně zvednutou na polštáři. Snažte si představit, co se děje ve vašich játrech. Pod pravé žebro na jaterní krajinu si přiložte termoláhev nebo elektrickou dečku. Nejméně 20 minut zůstaňte v absolutním klidu. Ucítíte, jak se žlučové kaménky posunují ve žlučovodech. Díky hořké soli vám to nebude působit bolest.

 

3. den (sobota)

Nevstávejte dříve než v šest hodin ráno. Pokud je vám nevolno, počkejte s další dávkou hořké soli. Můžete si lehnout zpátky do postele.

V 7:00 vypijte třetí dávku hořké soli.

V 9:00 vypijte čtvrtou, poslední dávku hořké soli. Můžete se vrátit do postele nebo být již ve svislé poloze – popocházejte. Již od pátku doporučujeme mazat konečník čistou vazelínou. Kaménky, které opouštějí tělo, jsou doprovázeny množství žluči, která je při kontaktu s kůži agresivní. Dbejte zvýšené os. hygieny.

Za další 2 hodiny se můžete najíst. Začněte zeleninovou šťávou. Za půl hodiny můžete jíst zeleninu a za další hodinu běžné, lehké, jídlo. U večeře byste se už měli cítit zdraví.

 

4. den (neděle)

Ráno počítejte s průjmem. Ve stolici naleznete zelené kaménky, které potvrzují, že nejde jen o zbytky jídla. Stolice většinou klesne ke dnu, ale kaménky plavou na povrchu, neboť obsahují cholesterol. První kúra vám může pomoci na několik dnů, ale jak se budou zbylé kaménky posouvat dopředu, symptomy problémů se můžou vrátit zpět. Jaterní kúru zopakujte po šesti týdnech. Nikdy ji však neprovádějte, pokud jste nemocní.

Někdy jsou žlučovody plné krystalků cholesterolu, které se nezformovaly do kamenů. Vypadají jako smetí na povrchu vody v míse. Mohou být dohněda. Zbavit se jich je stejně důležité jako zbavit se kamenů. Po jaterní kúře se můžete cítit jeden den nebo dva nemocní, ale většinou jenom v případě, že byla zanedbána ledvinová čistící kúra.

Dále lze pokračovat střevní jógickou očistou slanou vodou a asány.